Talán ezek jutnak először eszünkbe az ezüst ékszerek kapcsán. De mit is nevezünk pontosan sterling ezüstnek és mi a különbség közte és a “sima” ezüst között?
Mennyire tiszta ezüst az ezüst?
Ez a kérdés ritkán jut eszünkbe, hiszen hajlamosak lehetünk azt gondolni, hogy minden ezüst 100%-os tisztaságú. Ha azonban ezt hisszük, akkor nagyot tévedünk. Akárcsak az aranyat, az ezüstöt is lehet keverni különböző anyagokkal annak érdekében, hogy tartósabbak, időtállóbbak legyenek.
A színtiszta ezüstöt a szakértők finom ezüstnek nevezik, ez azonban túl lágy ahhoz, hogy ékszereket lehessen készíteni belőle. Sterling ezüstnek nevezzük, ha valamilyen fémet, például nikkelt vagy rezet adnak hozzá a keményebb, s ez által használhatóbb végeredmény érdekében. Az ezüst mértéke 92,5%, ami miatt sokan csak úgy, hívják, hogy a „925-ös finomságú ezüst”. A keverés egyetlen hátránya, hogy a réz reakcióba lép az oxigénnel, ez pedig az ékszer feketedéséhez vezet.
Ennek kiküszöbölése érdekében a sterling ezüstöt tiszta ezüsttel szokás bevonni. Ha esetleg hiányzik ez a bevonat vagy idővel lekopik az ékszerről, akkor sincs ok az aggodalomra. Ma már több módon is megoldható az ezüst ékszerek tisztítása. Maga a kifejezés Angliából származik, ahol a 19. században használta, hasonló összetételű pénzérméket font sterlingnek nevezték.